Vranje se nalazi na jugu naše države i danas broji oko 55.000 stanvonika. Grad je dugog kontinuiteta, istorija ima dugu tradiciju koju je na svojevrstan način obeležila i viševekovna vladavima turaka, a danas su tu i objekti iz turskog perioda koji nas na to posećaju. Hamam, česma Đerenka, Pašin konak u kome se nalazi muzej sa stalnom postavkom koja predstavlja značajnu etnografsku zbirku, samo su neki od objekata koji se ističu iz tog perioda.
Osim pomenutih, turistička ponuda Vranja se ističe i drugim objektima koje možete posetiti za dan ili dva, koliko vam je dovoljno da posetite grad. Ukoliko, međutim, želite da istražite okolinu i osetite pravi mentalitet juga, za to će vam, ipak, biti potrebno malo više vremena. Saborna crkva (crkva Svete Trojice) završena u XIX veku, Beli most koji se nalazi i na grbu grada (međutim, uživo prizor ni malo nije lep, jer je most pun grafita), zatim Markovo kale, crkva Svetog Nikole su moji predlozi „na prvu“, ali nekako se najviše ističe kuća Bore Stankovića koja je pretvorena u Memorijalni muzej.
Vranje: grad brojnih turističkih vrednosti
Vremenom se naselje razvijalo kao zanatsko, trgovačko i industrijsko mesto, ali sa dobro očuvanim kulturno-prosvetnim funkcijama i turističkim manifestacijama. U naselju, ali i njegovoj okolini se nalazi mnoštvo atraktivnih turističkih sadržaja koje obavezno morate posetitit. U centru se nalazi pešačka zona kojom možete prošetati, popiti piće i napuniti baterije, a potom krenuti u obilazak znamenitosti. Recimo da je najbolji način za početak obilaska odlazak do Gradske Meane, gde ćete biti u prilici da probate jelo samsa – tradicionalno jelo Vranja, koje mene malo podseća na mantije, ali je ovde u pitanju prazna pita prelivena kiselim mlekom i belim lukom. Nisam bio u prilici da je vidim u ostalim restoranima, s toga jedan apel gradu da svoje tradicionalne specijalitete malo više forsiraju u turističkoj ponudi. Dosta je tu restorana, s toga ću ih ostaviti za nešto kasnije.
Simbol grada: Kuća Bore Stankovića
Sasvim logično, krenućemo od kuće Bore Stankovića. Bora je bio istaknuti pisac za koga se kaže da je bio pisac mladosti, ljubavi, bola, patnje, radosti i veselja. Vranje mu je bila svojevrsna inspiracija i emocija, a u svojim delima često je predstavljao tragične ljudske sudbine, koje nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim. Najznačajnija dela su: Koštana, Nečista krv, Tašana, Gazda Mladen, Uvele ruže… samo su neki naslovi koje je bora napisao tokom života.
U centru grada se nalazi rodna kuća okrućena cvećem i loznicama, među čijim se zidovima smestio memorijalni muzej. Kuća se nalazi u Baba Zlatinoj ulici, jer je istu kupila Borina baba po kojoj je ulica i dobila naziv. Predstavlja veoma značaj spomenik kulture u Srbiji, izgrađena je sredinom XIX veka. U dvorištu se nalazi: bašta, stari dud, kaldrma i bunar, ali i letnja kuhinja u koju možete “zaviriti“ tokom posete. U letnjoj kuhinji se nalaze različiti predmeti, kao što je posuda za čuvanje brašna, predmeti za mlevenje kafe i soli, zatim zemljano posuđe… U glavnoj kući se nalaze prostorije u kojima je Bora proveo svoje detinjstvo. Posebno se ističe baba Zlatina soba, kao i gostinjska soba koja je najveća soba u kući.
Ovu kuću je Borao prodao nakon smrti baba Zlate, jer nije imao dovoljno novca da završi studije. Grad Vranje kasnije kupuje ovu kuću i pretvara u muzej, koji je od tada otvoren za sve turiste. Budući da je prodata za vreme života Bore Stankovića, njegovi predmeti se ne nalaze u kući.